Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
37 postów 425 komentarzy

św. Józef - biblijny Super_Macho..!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Św. Józef o którym niewiele się mówi ale w sytuacji w której postawił go Bóg, zachował zimną krew i postawę zawierzenia.. .

O Maryi - Matce Jezusa wiele wiemy. Że wybrana, bez żadnego grzechu, że pokorna i całkowicie poddana Woli Najwyższego.. .

Jednak Józef, wg mnie bardzo godny uwagi. Jego zachowanie w tej historii jest niezwykłe i - jakby - wbrew etosowi dzisiejszego Macho.

Co wiemy?

Wiemy, że był już zaślubiony ale "w międzyczasie" przed zamieszakaniem ze swoją wybranką pod wspólnym dachem, okazało się, że owa wybranka jest w ciąży.. .

Józef ufający zapewne swojej zaślubionej, zauważą ZONK! Bo to nie do niego wparował Anioł Gabriel z niebiańskim przesłaniem. To, nie z nim Maryja uzgadniała swoją ostateczną decyzję. Józef został całkowicie pominięty w procesie udzielenia odpowiedzi Gabrielowi.. .

Z drugiej strony zastanawia to, że Maryja wogóle w dialogu z Aniołem nie wspomina o ewentualnym mężu i o tym, co on o tym sądzi. A przecież byłoby to logiczne, że Maryja chce podjąć decyzję wspólnie z Mężem.

Jednak Maryja jest tak zafascynowana Bogiem, że nawet jej mąż jest numer dwa, gdy Bóg objawia swoją wolę wobec niej.

Józef, ma widzenie/sen w którum Anioł zachęca go aby nie oddalał ciężarnej MAryi ale by ją przyjął pod swój dach - mimo ciąży. Józef bez wachania Maryję przyjmuje i żyją razem przyjmując małego Jezusa i wychowując Go.

Można powiedzieć, że Józef był niezwykłym mężczyzną. Był kimś, kto Boga traktuje równie serio co Maryja. Jego ego nie zostało urażone tym, co się wydarzyło. Nie grymasi i nie targuje się z Bogiem, że "zniszczył mu miesiąc miodowy", ale z pokorą i zapewne z radością przyjmuje Wolę Boga.

Ich życie nie było usłane różami ale wręcz przeciwnie, od samego urodzeni Jezusa musieli "uciekać" przed złym, który za wszelką cenę chciał zniszczyć ich cudownie zapowiedzianego Potomka.

Józef zdał egzamin podobnie jak Maryja. To, co mnie w Nich fascynuje to, posłuszeństwo Bogu, bez zadawania zbędnych pytań. Można rzec, że byli osobami o niezwykłej głębi przeżywania swojego życia. Głębia zanurzenia w obecność Boga była tak wielka, że "model życia świeckiego" wcale nie przedstawiał dla nich specjalnej wartości.

 

KOMENTARZE

 • @LarsikOwen 21:07:47
  Coś chyba się nie zgadza w tym co piszesz.

  Wyrażenie "jak to się stanie skoro nie znam"-oznacza, że nie współżyłam jeszcze z mężem, bo nie zamieszkaliśmy pod jednym dachem.. . Maryja była wtedy -dopiero przyrzeczona/zaręczona z Józefem. A więc nie mogli jeszcze podejmować współżycia.

  Poza tym wiemy, że w zaistniałych nowych okolicznościach Józef chciał potajemnie oddalić - ją aby jej nie narażać na zniesławienie, że nie dochowała wierności.

  Oddalić, bo nie jest zorientowany w ogóle w sytuacji. A więc nie uczestniczył w procesie decyzyjnym.

  Dopiero sen i anioł mówiący we śnie do niego:

  ""Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. 20 Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: "Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło.""

  A więc we śnie Józef otrzymuje konkrety:
  - wie kto jest Ojcem dziecka
  - wie, że dziecko jest z Ducha Świętego, a więc z Boga

  Józef, można powiedzieć, zaczyna działać wg modus-operandi Maryi: "oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie wg słowa Twego".

  Tutaj u niego zaistniał proces decyzyjny. Po tym śnie podjął strategiczną decyzję. A więc akceptuje, wykonuje oraz współpracuje z Bogiem. Współpracują z Bogiem jak kochający się, zgrany tandem. Wzór duchowości małżeńskiej.

  W świetle powyższego, nie widzę u niego procesy uzgadniania na etapie tego, czy akceptuje ciążę Maryi jemu poślubionej( przyrzeczonej/zaręczonej). W tej sprawie został postawiony przed faktem dokonanym.
 • Napewno Sw. Józef to był/jest super człowiek
  bo inaczej Anioł by do niego nie pszyszedł a poza tym został wybrany!
 • @archeo 06:23:59
  Wybrany został tak jak wielu.. . Ale to my wiemy o tym. On zaś musiał się w tym utwierdzać z dnia na dzień, oczekiwać znaków i potwierdzeń, szedł niejako "w ciemno" po ścieżce Wiary.. . Wbrew chyba ludzkim kalkulacjom. Bo przecież owo wybranie to komplikacje i to dosyć spore.. . Począwszy od tego, że jemu zaślubiona wraca od Elżbiety w ciąży.. , w ciąży nie z nim.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930