Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
37 postów 425 komentarzy

Cechy po których rozpoznać sektę.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W jednej z dyskusji napisałem, że Świadkowie Jehowy wykazują cechy sekty.

 Sekta niekoniecznie musi być na czarnej liście organizacji pod szczególnym nadzorem organów państwowych.

W Polsce co jakiś czas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawia raport dotyczących najnowszych ruchów religijnych.

Dokument ten zawiera dokładny opis cech po jakich można rozpoznać czy dana organizacja, wspólnota religijna jest sektą. Samo znaczenie określenia "sekta" nie jest określeniem prawnym ruchu religijnego ale potocznym o pejoratywnym zabarwieniu. Ale aby nie przynudzać przejdźmy do tychże cech które raport państwowy określa sekty:

1. Ugrupowania te oskarżane są o stosowanie niedozwolonych i nieetycznych metod werbunku nowych członków oraz ich psychiczne uzależnianie, powodujące ślepe posłuszeństwo przywódcy, (..)a wszystko to pod hasłami odnowy religijnej, doskonalenia duchowego. 

2. Wg psycholgów, efektem uczestnictwa w niektórych ruchach religijnych i parareligijnych jest w miejsce rozwoju – destrukcja osobowości polegająca na zniszczeniu dotychczasowych cech osoby oraz jej roli w rodzinie i społeczeństwie( np.izolowanie członków od sekty oraz jej dawnego środowiska, rodziny, dzieci, przyjaciół). Symptomami destrukcji może być nagła zmiana wyznawanych przez osobę wartości, obniżenie elastyczności umysłowej, posługiwanie się ustalonymi stereotypami reakcji psychocznych( np. nieakceptowanie z powodów religijnych racjonalnych metod leczenia.(  np. transfuzji krwi, oddawania i przyjmowania krwi, przeszczepy organów, nieprzestrzeganie prawa państwowego, itd)

3. Drastycznym przykładem takich efektów destrukcji są zbiorowe samobójstwa w związku z armagedonem które miały miejsce w Szwajcarii, Hiszpanii, USA, Ukrainie a także w innych krajach.

4. Czym odróżnia się kościół od sekty. 

- w kościele człowiek się rodzi, a do sekty się wstępuje,

- kościół jest zwykle dużym organizmem, a sekta zazwyczaj niewielką społecznością,

⋅ kościół uznaje kompromis ze światem, a sekta odrzuca świat pojmowany jako siedlisko moralnego upadku i zła,

- kościół, głosząc moralne ideały, dopuszcza grzeszność swych członków, natomiast sekta stawiając wymagania moralne swoim członkom nie toleruje odstępstwa,

⋅ w kościele panuje podział na większe jednostki organizacyjne, w których wierni trudniej przełamują anonimowość, a w sekcie istnieją silne więzi wewnątrzgrupowe, członkowie poznają się bliżej,

⋅ kościół charakteryzuje się stałą zawodową hierarchią, w sekcie raczej jej brak,

⋅ w kościele praktyka sakramentalna związana jest z warstwą kapłanów, natomiast w sekcie praktyki sakramentalne zostały odrzucone a bezpośrednia relacja z sacrum ma charakter indywidualny,

⋅ kościół uznaje częściowo autonomię świata, a w sekcie modelowanie świata następuje według przekonań religijnych.

- Niektórzy socjologowie uważają ponadto, że kościół tym się różni od sekty, iż w przeciwieństwie do niej akceptuje istniejący porządek społeczny. Cechą charakteryzującą sektę jest więc dezaprobata wobec świata zewnętrznego.

- sektę definiuje się również jako grupę religijną posiadającą własny indywidualny światopogląd, wywiedziony z nauk jakiejś wielkiej religii światowej, lecz nie tożsamy z nimi. ( np. Świadkowie Jehowy którzy " czczą Biblię Chrześcijan") a mają poglądy nietożsame z Chrześcijanami. 

- Często mają one strukturą  autorytarną, stosują różne formy prania mózgów i kontroli myśli, nacisku grupowego, a także wprowadzają swoich członków w stan poczucia winy i strachu.


Notkę dedykuję Naftalemu.

 

 

 

 

  

 

 

KOMENTARZE

 • Autor i reszta Swiata
  Sekta gender ;faszsci, dżenderyści itp.
 • Autorze
  MYLISZ sie!

  Swiadkowie sa na pewno sekta-czyli psychomanipulowanymi-zniewolonymi-bezmyslnymi ludzmi, ale NIE z tych powodow o ktorych piszesz.
 • @Bara-bar 21:07:18
  Moim celem nie jest wykazywanie: cytowanie świadectw ludzi które wyszły z tej organizacji i doznały krzywd psychicznych ale zaprezentowanie cech sekt wg dokumentu państwowego.

  Jeśli Pan chce zaprezentować inne źródła, bardzo proszę.
 • @latajace skrzypce 20:56:04
  Ale o co chodzi?
 • @Bara-bar 22:34:03
  Może Pan wykazać w czym Naftali się myli ale ataki ad personam są nadużyciem z Pana strony.
 • @poldek34 23:29:00
  Napisales:

  ''4. Czym odróżnia się kościół od sekty.

  - w kościele człowiek się rodzi, a do sekty się wstępuje,

  - kościół jest zwykle dużym organizmem, a sekta zazwyczaj niewielką społecznością,

  ⋅ kościół uznaje kompromis ze światem, a sekta odrzuca świat pojmowany jako siedlisko moralnego upadku i zła,

  - kościół, głosząc moralne ideały, dopuszcza grzeszność swych członków, natomiast sekta stawiając wymagania moralne swoim członkom nie toleruje odstępstwa,

  ⋅ w kościele panuje podział na większe jednostki organizacyjne, w których wierni trudniej przełamują anonimowość, a w sekcie istnieją silne więzi wewnątrzgrupowe, członkowie poznają się bliżej,

  ⋅ kościół charakteryzuje się stałą zawodową hierarchią, w sekcie raczej jej brak,

  ⋅ w kościele praktyka sakramentalna związana jest z warstwą kapłanów, natomiast w sekcie praktyki sakramentalne zostały odrzucone a bezpośrednia relacja z sacrum ma charakter indywidualny,

  ⋅ kościół uznaje częściowo autonomię świata, a w sekcie modelowanie świata następuje według przekonań religijnych.

  - Niektórzy socjologowie uważają ponadto, że kościół tym się różni od sekty, iż w przeciwieństwie do niej akceptuje istniejący porządek społeczny. Cechą charakteryzującą sektę jest więc dezaprobata wobec świata zewnętrznego.

  - sektę definiuje się również jako grupę religijną posiadającą własny indywidualny światopogląd, wywiedziony z nauk jakiejś wielkiej religii światowej, lecz nie tożsamy z nimi. ( np. Świadkowie Jehowy którzy " czczą Biblię Chrześcijan") a mają poglądy nietożsame z Chrześcijanami.

  - Często mają one strukturą autorytarną, stosują różne formy prania mózgów i kontroli myśli, nacisku grupowego, a także wprowadzają swoich członków w stan poczucia winy i strachu.''

  ***

  Wszystko co napisales NIE ma poparcia w Biblii!!!

  Szatan ma swoje koscioly, sekty..., bardzo liczebe i gdybys znal Biblie, a przede wszystkim Jezusa Chrystusa ( o Ktorym pewnie slyszales), to NIE pisalbys to co napisales!

  Ja NIE atakuje ad persona, ja atakuje to co persona mowi!
 • @Bara-bar 19:01:12
  Dokument rządowy nie jest Biblią i nie mówi o Biblii. A z tekstu rządowego nie wynika czy znam czy nie znam Jezusa Chrystusa. Proszę więc swoje insynuacje wycofać.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930